• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/GencKalemlerTC
  • https://www.twitter.com/Genc_Kalemleriz
  • https://www.instagram.com/genckalemlerdernegi
  • https://www.youtube.com/channel/UC0VzJMZL82wPQrbkXHgq-LA
Üyelik Girişi
Site Haritası
23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK ve ÇOCUK BAYRAMI İLETİMİZ
23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK ve ÇOCUK BAYRAMI İLETİMİZ
 
Biz çok iyi biliyoruz ki; Gazi Mustafa Kemal Atatürk attığı her küçük adımının arkasına çok büyük hedefleri gizliyordu. 23 Nisan günü dualarla, kurbanlarla, coşku ve sevinçle açtığı Büyük Millet Meclisi, büyük dünya imparatorlukları ile başa çıkabilecek büyük ve güçlü bir Cumhuriyet'in en temel ve sağlam adımıydı.
 
Cumhuriyet'in ilk dönemlerinde yaşanan tüm gelişmelerin Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğine ve ona inanan, azim ve kararlılıkla onun izinden giden bir millet meclisinin varlığı sayesinde olduğu apaçık ortadadır. Bugün geldiğimiz noktada, kapitalizm denen sömürü düzeninin egemen olduğu ülkemizde, sosyal ve ekonomik bağımsızlığımızın yine ve ancak Atatürk'ün ilke ve devrimlerinin izinde bağımsız bir millet meclisi ile sağlanabileceğinin farkındayız. İçinde bulunduğumuz durum göstermektedir ki, tıpkı 23 Nisan 1920 yılında olduğu gibi 'tam bağımsızlık' ilkesi ile hareket edebilecek milletin vekillerine olan ihtiyacımız her geçen gün artmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti'nin geleceğinde, 'tam bağımsızlık' ilkesini benimsemiş bir demokratik yönetim anlayışının var olması da tarihimizdeki bu dönüm noktalarını asla unutmamamız ve unutturmamamıza bağlıdır.
 
Çeşitli gerekçelerle kutlanması / anılması yasaklanmaya çalışılan bu tarihimizin dönüm noktalarını asla ve asla herhangi bir gün gibi yaşamamalı; her 23 Nisan'ı, her 30 Ağustos'u, her 29 Ekim'i büyük bir coşku ve tarih bilinci ile anmalı, bu kutlu günlerin hem Türkiye Cumhuriyeti açısından önemini hem de 'insan olmak / birey olmak' açısından değerini çocuklarımıza ve gençlerimize anlatmalıyız.
 
Çocuklarımıza ve gençlerimize, milli mücadelemizin her safhasını tüm açıklığı ile anlatan tek ve en büyük eser olan Nutuk'u mutlaka okumalı ve okutmalıyız.
 
Ebedi yol göstericimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün "Tarihini bilmeyen milletler yok olmaya mahkumdur." Sözünü bir an bile aklımızdan çıkarmamalı; gelecek nesillerimizi bu bilinçle yetiştirmeliyiz.
 
Bağımsızlığımız ilk 'resmi' adımı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız kutlu olsun. Bu kutlu günümüz Cumhuriyetimiz açısından Atatürk ilke ve devrimlerinin izinde, akıl ve bilim aydınlığında bir geleceğin habercisi olsun.
 
GENÇ KALEMLER DERNEĞİ
  
172 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam3
Toplam Ziyaret33725
Takvim