• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/GencKalemlerTC
  • https://www.twitter.com/Genc_Kalemleriz
  • https://www.instagram.com/genckalemlerdernegi
  • https://www.youtube.com/channel/UC0VzJMZL82wPQrbkXHgq-LA
Üyelik Girişi
Site Haritası

Konferans ve Söyleşilerimiz


Konferans: Okt. Ayşe ÖNDER'le "Atatürk ve Özellikleri" (12 Kasım 2013)

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü anmak için 10 Kasım haftasında yaptığımız etkinliklere bir yenisini daha ekleyerek, "Atatürk ve Özellikleri" konferansımızı Halide Edip Anadolu Sağlık Meslek Lisesi'nde gerçekleştirdik.

Halide Edip Anadolu Sağlık Meslek Lisesi Mezunlar Derneği'nin de destekleriyle gerçekleşen konferansa Hacettepe Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkilap Tarihi Enstitüsü'nden Okutman Ayşe ÖNDER konuşmacı olarak katılmış ve genç öğrencilerimizi bilgilendirmiştir. Okulumuzun öğretmenleri de konferansa büyük ilgi göstermiş ve öğrencileriyle birlikte konferansta ön sıralarda yer almışlardır. Konferans: Dr. Süleyman TÜZÜN'le "Günümüz Bakış Açısıyla 19 Mayıs ve Atatürk" (23 Mayıs 2013)

Hacettepe Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkilap Tarihi Enstitüsü öğretim üyelerinden Dr. Süleyman TÜZÜN'ün konuşmacı olarak katıldığı konferansımız Çankırı Lisesi öğrencileri tarafından büyük ilgiyle karşılandı.

Çankırı RAM Konferans Salonu'nda gerçekleşen etkinlik, Genç Kalemler Derneği'nin Ankara dışında gerçekleştirdiği ilk konferans olma özelliğini de taşıyor.

 

Konferans: Fulin ARIKAN'la "Etkili İletişim ve Türkçenin Önemi" (3 Nisan 2013)Genç Kalemler Derneği'nin destekleriyle Ümitköy Anadolu Lisesi Türkçe Topluluğu'nun ve Ümitköy Anadolu Lisesi Basın Yayın Kulübü'nün birlikte düzenlediği Etkili İletişim ve Türkçenin Önemi konulu konferans hem öğretmenler hem de öğrenciler tarafından büyük bir ilgiyle karşılandı.

TRT Haber'in başarılı ve tanınmış sunucularından Fulin ARIKAN'ın konuşmacı olarak yer aldığı konferansta, hem görsel ve işitsel basın yayın organlarında dilin etkili kullanılmasının gerekliliği ve faydaları anlatılırken hem de Türkçenin anlatım gücü sık sık gündeme geldi.


Panel: Atatürkçülüğe Yeniden Bakış ve Günümüzdeki Atatürkçülük Anlayışı (16 Mayıs 2012)


 Hacettepe Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkilap Tarihi Enstitüsü ve Genç Kalemler Derneği işbirliğiyle "Atatürkçülüğe Yeniden Bakış ve Günümüzdeki Atatürkçülük Anlayaşı" konulu panel düzenlenmiştir.

Panelimiz geleceğimiz olan gençlere ulaşabilmek için Hacettepe Ü. Beytepe Yerleşkesi Mehmet Akif Ersoy Salonu'nda yapılarak Hacettepeli öğrencilerin yoğun katılımı sağlanmıştır.

Panel H.Ü. Atatürk İlkeleri ve İnkilap Tarihi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Adnan SOFUOĞLU yöneticiliğinde gerçekleşmiş olup H.Ü. Atatürk İlkeleri ve İnkilap Tarihi Enstitüsü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Derviş KILINÇKAYA, Ankara Ü. Türk İnkilap Tarihi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Temuçin Faik ERTAN ve Başkent Ü. Atatürk İlkeleri Araştırma ve Uygulama Merkezi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kemal ÇELİK konuşmacı olarak katılmışlardır.
Söyleşi: Yunus KOBAL'la "Demokratik Hukuk Devleti Üzerine Tarihsel Bir Bakış" (27 Mayıs 2011)

Hacettepe Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkilap Tarihi Enstitüsü'nden Dr. Yunus KOBAL hocamızın konuşmacı olarak katıldığı söyleşimize derneğimizi takip eden genç arkadaşlarımızın ilgisi oldukça yüksek oldu.

Herkesin katılımına açık olan söyleşimizde; Kobal, geçmişten günümüze demokrasi tarihini anlatarak ülkemizin demokratik gelişim sürecinde başarı düzeyine dair değerlendirmelerde bulundu.  Söyleşi: Osman ARSLAN'la "Seçimlere Giderken Türkiye'nin Geleceği" (21 Mayıs 2011)

 Sosyolog ve tarih araştırmacısı Osman ARSLAN'ın konuşmacı olarak yer aldığı söyleşinin ana konusu, 2011 seçimlerine girerken sosyolojik açıdan Türkiye'nin değerlendirilmesi olmuştur. Etkinliğe katılan dinleyiciler Arslan'a yönelttikleri sorularla seçimler ve sonrasında ülkemizin geleceğe noktaya dair birlikte bir beyin fırtınası gerçekleştirmişlerdir.

Söyleşi: Banu AVAR'la "Atatürk Türkiyesi ve Bugün" (9 Kasım 2010)

 Genç Kalemler Derneği'nin desteklerinde, HÜ. Uluslararası İlişkiler Topluluğu, HÜ. İletişim Topluluğu ve HÜ. Türkçe Topluluğu'nun ortaklaşa düzenlediği ve Banu AVAR'ın konuşmacı olarak katıldığı söyleşiyle ilgi son derece yoğun oldu.

Hacettepe Üniversitesi öğrencilerinin izdiham derecesinde doldurduğu salonda Banu AVAR gençlere Atatürk'ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerini, kuruluş felsefesini ve kurucu değerlerini anlatırken; bugün gelinen noktada ülkemizin Atatürk cumhuriyetinden uzaklaşmakta olduğuna dair çarpıcı örnekler de verdi.

Banu AVAR etkinliğin sonunda bir Genç Kalemler Derneği yayını olan "önce ve sadece" GERÇEK'in sorularını da cevapladı.
Panel: Bilimsel Gerçekler Işığında Anayasa Değişikliği (6 Mayıs 2010)

 TC. Gazi Üniversitesi'nin himayelerinde, Gazi Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanlığı ve Gazi Üniversitesi Genç Kalemler Kulübü'nün birlikte düzenlediği panelde, gündemdeki anayasa değişikliği konuşulmuş ve hukuk bilimi açısından farklı ülkelerin anayasaları ile karşılaştırmalar yapılarak ülkemiz için en uygun anayasanın hangisi olduğu tartışılmıştır.

Öğrencilerin öğretim görevlilerine sordukları sorularla da panel karşılıklı etkileşimli olarak sona ermiştir.

Panelde anayasaya dair farklı yaklaşımların ses bulabilmeleri açısından farklı anayasa akımlarını benimsemiş öğretim görevlileri katılmıştır: Prof. Dr. Bahtiyar AKYILMAZ (GÜ Genel Sekreter), Prof. Dr. Hasan TUNÇ (GÜ. Hukuk Fak. Öğrt. Üyesi), Prof. Dr. Ethem ATAY (GÜ. Hukuk Fak. Öğrt. Üyesi), Prof. Dr. Murat SEZGİNER (GÜ. Hukuk Fak. Öğrt. Üyesi), Yrd. Doç. Dr. Ozan ERGÜL (Ankara Üniversitesi Hukuk Fak. Öğrt. Üyesi)   Bilgi Kampı: Manavgat Milli Bilgi Şöleni (22-23 Haziran 2008)İlk bilgi kampımızı Alanya’da gerçekleştirdik. Prof. Dr. Mümin KÖKSOY: Yabancı Dille Öğretim, Prof. Dr. Suphi SAATÇİ: Kerkük, Mimar Sinan, Prof. Dr. Türkkaya ATAÖV: Sözde Ermeni Soykırımı, Haluk TARCAN: Ön-Türk Kültürü, Necdet SEVİNÇ: Türkiye Türk’tür! Konularında konuşmalar yaptılar.


Konferans: Türkçe Konferansı (2007)

 Ankara Cumhuriyet Lisesi - Edebiyat Kulübü tarafından okula konferansa davet edilen derneğimiz adına, Türkçe konulu konferansı eski dernek başkanımız İsmet ANLI gerçekleştirdi. 


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam6
Toplam Ziyaret35060
Takvim